header-odpowiedzialna-gra-2.jpg
Wróć do strony głównej

Nasza odpowiedzialność

Jako spółka Skarbu Państwa chcemy dawać przykład zrównoważonego biznesu i tworzyć długoterminową wartość dla naszych interesariuszy. W działaniach kierujemy się etyką oraz odpowiedzialnością za pracowników, społeczności lokalne, partnerów i środowisko naturalne.

Niezależnie, gdzie grają nasi klienci – online czy w punktach sprzedaży oferujemy im legalną i bezpieczną rozrywkę. Słuchamy i uwzględniamy potrzeby pracowników budując przyjazne i otwarte miejsce pracy. Angażujemy się w działania na rzecz społeczności lokalnych.

Profesjonalna organizacja

STRATEGIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU I ODPOWIEDZIALNEJ GRY

Totalizator Sportowy jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i zasłużonych polskich spółek. Odpowiedzialność społeczną mamy w wpisaną w DNA naszej firmy. Od ponad 65 lat jesteśmy jednym z najważniejszych filarów wspierających dwie kluczowe dziedziny życia społecznego - sport i kulturę, inwestujemy w rozwój pracowników i relacje z otoczeniem.  Systematycznie wdrażamy strategie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej gry, która nie tylko podnosi naszą konkurencyjność na rynku, ale przede wszystkim wzmacnia transparentność i przejrzystość działań Totalizatora Sportowego w oczach interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych.

Certyfikaty

Totalizator Sportowy posiada najbardziej wymagające certyfikaty w obszarze Odpowiedzialnej Gry. Spółka przywiązuje dużą wagę do wymiany doświadczeń i aktywnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach organizowanych przez European State Lotteries and Toto Association oraz World Lottery Association.

Totalizator Sportowy po raz pierwszy uzyskał certyfikat w 2013 roku. Została on pomyślnie odnowiony w (2017 i 2020 r.) Na całym świecie World Lottery Association (WLA) wyznacza standardy promujące etyczne zasady Odpowiedzialnej Gry. W 2020 roku firma uzyskała odnowienie tego certyfikatu (poziom 4 na okres trzech lat).

Dowiedz się więcej

Europejskie standardy odpowiedzialnej gry", opublikowane w 2007 r. przez European Lotteries, opisują w dziesięciu punktach obowiązki firm loteryjnych wobec graczy w walce z nadmiernym hazardem.

Dowiedz się więcej

Odpowiedzialna Gra

Totalizator Sportowy zapewnia swoim klientom odpowiedzialną i bezpieczną rozrywkę. Jednocześnie dbając o to, aby niedogodności związane z graniem były ograniczone do minimum. Ważne jest, aby klienci znali oferowane gry, ich zasady, prawdopodobieństwo wygranej i narzędzia do zarządzania grą. Udostępniamy informacje otwarcie, aby każdy mógł dokonywać właściwych i świadomych wyborów dotyczących gry.

Wskazówki dotyczące zdrowego hazardu

Hazard jest jedną z najstarszych znanych ludzkości rozrywek. Ślady organizowania pierwszych gier losowych sięgają wielu tysięcy lat przed naszą erą. Hazard rozumiany jako gra na pieniądze jest rodzajem rozrywki, a uczestnictwo w nim ma być przyjemnością.

Uprawianie hazardu samo w sobie nie jest problemem. Problem pojawia się, gdy zaczyna on dominować w życiu człowieka, negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie, powodować różnego rodzaju straty (zarówno u samego gracza, jak i u jego bliskich). Staje się przymusem, a wówczas element przyjemności zanika.

Czy masz kontrolę nad grą?

Jeśli czujesz, że Twoje życiowe priorytety, codzienne aktywności zeszły na dalszy plan lub w ogóle przestały się dla Ciebie liczyć, Twoje relacje z bliskimi i przyjaciółmi zmieniły się a hazard staję się dla Ciebie coraz ważniejszy - to dobry moment aby zacząć poważnie myśleć o swoich nawykach związanych z graniem.

Autotest – sprawdź, jak grasz?

Test jest anonimowy, a wszystkie dane są bezpiecznie, nie są przechowywane i nie są wykorzystywane do żadnych innych celów. Odpowiedz na poniższe pytania, zaznaczając odpowiedź.

Jak grać bezpiecznie

Ustaw limit kwotowy, jaki chcesz przeznaczyć na grę

Być może zdarzyło się, że grasz za więcej pieniędzy, niż myślałeś. Dlatego dobrym pomysłem jest wcześniejsze ustalenie, za ile pieniędzy chcesz grać, aby nie dać się ponieść emocjom. Możesz zaplanować i ustawić swoje limity kwotowe, co pozwoli Ci grać odpowiedzialnie, czyli w założonym i kontrolowanym przez Ciebie budżecie.

Ustaw limit czasu, jaki chcesz spędzić na grze

Gry potrafią silnie oddziaływać na zmysły, zwiększając zaangażowanie w nie, przez co łatwo stracić kontrolę nad czasem gry lub zupełnie stracić jego poczucie. Zastanów się, jak dużo czasu możesz i chcesz poświęcić na grę. Ustawienie odpowiednich limitów pozwoli Ci cieszyć się grą i mieć poczucie kontroli nad długością jej trwania.

Graj dla zabawy, nie dla pieniędzy

Gra powinna być zabawna i ekscytująca. Kluczowym elementem wszystkich gier pieniężnych jest ich losowość, gdyż o wygranej decyduje przypadek. Nie można jej przewidzieć ani zaplanować. Nie istnieją szczęśliwe liczby, dni, „systemy” zwiększające szansę na wygraną. Dlatego traktuj grę jako rozrywkę, a nie sposób na rozwiązanie Twoich problemów finansowych.

Nie graj, gdy jesteś zdenerwowany lub przygnębiony

Gry mogą być jednym ze sposobów na przerwę od codziennych obowiązków i dostarczenie sobie rozrywki. Nigdy jednak nie powinny być traktowane jako recepta na problemy i trudne sytuacje. Gra pod wpływem emocji nie sprzyja racjonalnym decyzjom podejmowanym podczas jej trwania.

Jeśli przegrywasz, powiedz stop

Kiedy przegrywasz, często czujesz impuls do ponownej gry, aby „odzyskać” to, co straciłeś. To dobry moment, aby zrobić przerwę, uspokoić emocje i przemyśleć swoje dalsze decyzje. Jedno z narzędzi Odpowiedzialnej Gry umożliwia Ci jej okresowe zawieszenie. Przerwa czasowa oznacza również to, że nie będziesz otrzymywać SMS-ów, e-maili oraz innych informacji marketingowych dotyczących gry. Sam decydujesz, na jak długo zawieszasz swoja aktywność w tym obszarze.

Zachowaj balans pomiędzy grą a innymi aktywnościami

Gry pozwalają nam na chwile uciec od rzeczywistości, przynoszą radość, odpoczynek od obowiązków i ekscytację. To dobra zabawa, która może jednak zaangażować Twoja uwagę i aktywność tak bardzo, że będzie jedynym sposobem/pomysłem na życie, a powinna być tylko jednym z jego elementów. Jeśli zaczynasz ukrywać lub usprawiedliwić swoje działania przed rodziną, znajomymi lub przyjaciółmi, tracisz z nimi kontakt – to znak, że warto zastanowić się nad tym,  jak poradzić sobie z nadmiernym zaangażowaniem w grę i wrócić do innych zainteresowań, a być może poszukać także pomocy.

Kalkulator budżetowy

Dowiedz się, ile możesz przeznaczyć na grę

Twoje miesięczne wpływy (zł)

Twoje miesięczne wydatki (zł)

Narzędzia odpowiedzialnej gry

Dla większości hazard jest rozrywką, jednak dla niektórych może stać się problemem, który wpływa na ich zdrowie, finanse lub relacje. Doświadczenie każdego z nas  jest inne, ale są narzędzia, które mogą pomóc kontrolować grę.

Limity

Limity kwotowe i czasowe to narzędzia do monitorowania gry dostępne na automatach do gier oraz online. Zapewniają kontrolę nad grą, budżetem oraz czasem zaplanowanym na rozrywkę. Limity pozwalają zaplanować wysokość przeznaczanych na grę kwot,  a także określić czas jaki chcemy i możemy na grę poświęcić, pamiętając o obowiązkach i nie rezygnując z innych zainteresowań.

Przerwa w grze - samozawieszenie

Funkcja przerwa w grze – samozawieszenie – pozwala wybrać krótką, czasową przerwę (co najmniej 24h) od rozgrywki na automatach oraz mobilnych i internetowych stronach hazardowych. Dyspozycji samozawieszenia nie można odwołać w okresie przez nas wskazanym i nie można go skrócić. W tym czasie zostaje również wstrzymana wysyłka komunikatów marketingowych. To czas na złapanie oddechu od gry  i refleksje nad zaangażowaniem w rozrywkę.

Samowykluczenie

Samowykluczenie z gry, czyli czasowe, trwająca nie krócej niż  3 miesiące przerwa w grze. Podobnie jak przy zawieszeniu, dyspozycja samowykluczenia z gry jest nieodwołalna w okresie przez nas wskazanym i nie można go skrócić. W tym czasie nie będą kierowane do nas również komunikaty marketingowe.

Tutaj otrzymasz pomoc

W Polsce w wielu miejscach anonimowo i nieodpłatnie można zasięgnąć porady u psychologa, psychoterapeuty czy specjalisty terapii uzależnień. A w każdym większym mieście istnieją grupy samopomocowe, które wspierają osoby grające problemowo w wychodzeniu z kryzysu uzależnienia. Jeśli szukasz pomocy – poniżej uzyskasz więcej informacji.

Telefon zaufania

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 psychologia.edu.pl

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym oraz osób niepełnoprawnych. Konsultanci są dostępni codziennie od 14.00 – 22.00.

Anonimowi hazardziści

anonimowihazardzisci.org

Jest to wspólnota samopomocowa. Zrzesza ona osoby uzależnione od hazardu, które aktualnie nie grają – wspierają siebie zaś w drodze wychodzenia z kryzysu uzależnienia. Dzielą się swoimi doświadczeniami. Spotkania odbywają się zarówno online, jak i na żywo. Udział w nich jest anonimowy i nieodpłatny. Spotkania odbywają się codziennie w całej Polsce.

Poradnia online

uzależnieniabehawioralne.pl

Poradnia internetowa działa całą dobę. W każdej chwili można więc anonimowo wysłać zapytanie lub prośbę o kontakt i pomoc. Jest ona dedykowana m.in. osobom uzależnionym od hazardu i ich bliskim.

Ekspertami udzielającymi porad w poradni online są: terapeuta, prawnik, psycholog, pracownik socjalny, pedagog, a odpowiedzi są wysyłane zazwyczaj już na następny dzień po wpłynięciu pytania.

Informator

Informator o placówkach udzielających pomocy.

Tutaj znajdziesz spis placówek wraz z ich danymi teleadresowymi w całej Polsce.

Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej

Fundacja LOTTO powstała w 2009 roku, aby wypełniać misję społeczną fundatora - Totalizatora Sportowego.

Do jednych z najważniejszych inicjatyw i projektów fundacji należy program sportowy, mający na celu popularyzację aktywności fizycznej wśród młodzieży gimnazjalnej, a także program kulturalny, wspierający młodych twórców i animatorów. Fundacja aktywnie promuje ideę wolontariatu i angażuje pracowników Totalizatora Sportowego w działania na rzecz potrzebujących. W ramach statutowo określonych programów udziela też różnym podmiotom pomocy filantropijnej.

Fundacja zajmuje się także profilaktyką uzależnienia od hazardu – głównie poprzez edukację i kształtowanie odpowiedzialnego sposobu korzystania z gier w taki sposób, by były one źródłem rozrywki i pozytywnych emocji. Współpracuje w tym zakresie z przedstawicielami środowisk naukowych.

Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej

ul. Targowa 25

03-728 Warszawa

tel. 22 618 66 77

fundacja@fundacjalotto.pl

facebook.com/FundacjaLOTTO

Więcej o działaniach fundacji:

Raporty

Strona internetowa aktualnej wersji Raportu Zintegrowanego Totalizatora Sportowego jest dostępna tutaj.